Witaj na stronie poświęconej Radomskim katakumbom!

Tajemniczość miejsc pochówku od zawsze budziła grozę!


Kolejna zbiórka na renowację grobu

29 odbędzie się kwesta na rzecz renowacji grobów. Zbióka na renowację grobu Marianny Chludzińskiej


Proboszcz w Kowali pobiera opłaty

Zobacz jak proboszcz z Kowali pobiera niesłusznie opłaty za korzystanie z cmentarza. Zobacz cały odcinek na TVN http://uwaga.tvn.pl/cmentarz-jak-prywatna-wlasnosc-proboszcza,164337,n.html


Jeśli nie uiścisz opłaty cmentarnej, grób Twoich przodków może zmienić właściciela.

Zgodnie z prawem właścicielem grobu jest osoba, która się nim opiekuje. Raz na 20 lat musi ona uiścić opłatę, jeśli tego nie zrobi, grób może przejść na własność innej rodzinie. Związane jest to na pewno z ubywającym miejscem na terenie nekropoli oraz koniecznością restaurowania zabytków. Proszę pamiętać o wnoszeniu opłat. Księża często są zmuszeni poszukiwać rodzin pochowanych na danym cmentarzu. Jeśli po wielu latach zapomnienia zdecydują się oni odwiedzić przodków, mogą już nie znaleźć miejsca ich pochówku.


Znany w Radomiu film z dnia Wszystkich Świętych

Na Youtube można znaleźć film osoby z Radomia, która nakręciła niesamowite wideo z dnia 1 listopada. Jeśli jeszcze nie widzieliście, zapraszam tutaj wideo z cmentarza - lot ptaka
Niesamowite jak można operować obrazem, światłem i tym samym upamiętnić śmierć, a także życie swoich bliskich. Zdjęcia wykonywane są zarówno z powietrza jak i z ziemi. Do tego nastrojowa muzyka.


Liczne kwesty na cmentarzach na rzecz odbudowy pomników.

Na cmentarzach czasem można spotkać znane postaci życia kulturalnego Radomia, które zbierają datki na odbudowę zabytków na cmentarzach. Można tam spotkać znane wszystkim osoby zajmujące się rekonstrukcją historyczną ubraną w żołnierskie mundury. Kwestują również politycy oraz wolontariusze.
Uważam, że podobne kwesty są ważne i potrzebne. Nagrobki często są ozdobione pięknymi rzeźbami, które niszczeją z biegiem czasu. Zniszczone należy odrestaurować, starsze zakonserwować, by przetrwały jak najdłużej. Przyznać należy, że nasza kultura chowania ludzi w grobach, głównie z granitu, czasem artystycznie zdobionymi, świadczy o rozwoju cywilizacyjnym, co należy podtrzymywać i przekazywać kolejnym pokoleniom.


Ścieżka edukacyjna na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego

Prowadzi ona szlakiem walecznym Powstania Styczniowego pochodzących z Radomia. Każdy wychowawca po przeczytaniu przewodnika będzie w stanie przeprowadzić wychowanków przez tą ścieżkę i przybliżyć im postaci bohaterów.


Infokioski dla odwiedzających groby

Jeśli pamięć zawodzi Ciebie lub bliskich, możesz skorzystać z komputera, który pomoże Ci znaleźć drogę do grobu osoby z Twojej rodziny. Nowatorskie połączenie zabytków oraz nowych technologii kontrastuje ze sobą, ale pomaga i to najważniejsze.


Riksze na Limanowskiego

Pojazdy wprowadzono głównie z myślą o osobach starszych, które chcą odwiedzić groby swoich bliskich, a mają problemy z poruszaniem. Można je również wypożyczyć na czas pogrzebu dla osób starszych.


Rocznica masowych mordów na Firleju

1 kwietnia 2015 odbędą się obchody 75 rocznicy jednych z pierwszych masowych mordów na cmentarzu Firleju. Wcześniej pisaliśmy o tym, że na tym cmentarzu Naziści rozstrzeliwali lub zabijali w bestialski sposób Polaków z Radomia. W obchodach wezmą udział władze miasta. Szczegółowe informacje.